මගේ මිතුරාගේ පොත් රාක්කයේ ලියෝ ටොල්ස්ටෝයිගේ යුද්ධය සහ සාමය ග්‍රන්ථයේ අති විශාල වෙළුම් දුටු විට මම පාපෝච්චාරණය කළේ “ඇත්ත වශයෙන්ම මම වෙළුම් කිසි විටෙකත් සම්පූර්ණ කර නැත” කියාය. “හොඳයි” කියා මාටි සිනහසෙමින් තව දුරටත් කීවේ “මම ඉගැන්වීමෙන් විශ්‍රාම ගිය විට දැන් ඔබට එය කියවීමට කාලය ලැබේය” කිවූ මගේ මිතුරෙක්ගෙන් ලැබුණු ත්‍යාගයකි” යනුවෙනි.

දේශනාකාරයා 3 හි පළමු පද අට මීට සමානව ජීවිතයේ ස්වාභාවික රිද්මයක් ඇති ක්‍රියාකාරකම් සහ හිතුවක්කාර තේරීම් ගැන ප්‍රකාශ කරයි. අපි ජීවිතයේ කුමන අවධියක සිටියත් අපට කිරීමට අවශ්‍ය සෑම දෙයක්ම කිරීමට කාලය සොයා ගැනීම බොහෝ විට අපහසු වන්නේය. අපගේ කාලය කළමනාකරණය කිරීම සම්බන්ධයෙන් සැළැස්මක් තිබීම ප්‍රයෝජනවත් වේ (ගීතාවලිය 90:12).

සෑම දිනකම දෙවියන්වහන්සේ සමග ගත කරන කාලය අපගේ අධ්‍යාත්මික සෞඛ්‍යයට ප්‍රමුඛතාවයකි. ඵලදායී ක්‍රියාවන් කිරීම අපගේ ආත්මයට තෘප්තියක් ගෙන දේ (දේශනාකාරයා 3:13). අප වෙනුවෙන් වූ දෙවියන්වහන්සේගේ අරමුණ ඉෂ්ඨ කිරීමට දෙවියන්වහන්සේට සේවය කිරීම සහ අන් අයට උපකාර කිරීම අත්‍යවශ්‍ය වේ (එපීස 2:10). විවේකීව ගත කරන කාලය අපතේ නොයනු ඇත. එයින් ශරීරය සහ ආත්මය ප්‍රබෝධමත් වේ.

ඇත්ත වශයෙන්ම අපට වඩාත්ම වැදගත් දේවල් සඳහා කාලය සොයා ගැනීම ගැන ඕනෑවට වඩා අවධානය යොමු කිරීම පහසුය. නමුත් දේශනාකාරයා 3:11 හි පවසන්නේ දෙවියන්වහන්සේ අපගේ සිත්වල
“සදාකාලිකත්වය” පිහිටුවා ඇති බවයි. එසේ කරන්නේ සදාකාලික දේවලට ප්‍රමුඛත්වය දීමට අපට සිහිපත් කරමිනි. එය අපව ඉතා වැදගත් දෙයක් වෙතට එනම් “පටන් ගැන්මේ සිට කෙළවර දක්වා” වූ දෙවියන්වහන්සේගේ සදාකාලික ඉදිරි දර්ශනය වෙතට මුහුණට මුහුණ ගෙන යා හැකිය.