නිවාඩුවක් ගත කරන අතරතුර, මගේ සැමියා සහ මම වෙරළ දිගේ ඇවිද ගිය වේලේ, තාවකාලික වැටකින් අවහිර කර ඇති විශාල හතරැස් වැලි පැලැස්තරයක් දුටුවෙමු. සෑම මුහුදු කැස්බෑවෙකුගේ කූඩුවකම බිත්තර ආරක්ෂා කිරීමට කැප වූ ස්වේච්ඡා සේවකයන් කණ්ඩායමක් සමඟ තමා පැය 24 පුරාම වැඩ කළ බව තරුණයෙක් පැහැදිලි කළේය. පැටවුන් තම කැදැල්ලෙන් මතු වූ පසු, සතුන් සහ මිනිසුන් යන දෙකොටසේම සිටීම තර්ජනයක් වන අතර එය ඔවුන්ගේ පැවැත්මේ අවස්ථාව අඩු කරයි. “අපගේ සියලු උත්සාහයන් සමඟ වුවද,” “විද්‍යාඥයින් ඇස්තමේන්තු කරන්නේ සෑම පැටවුන් පන් දහසකින් එක් අයෙකු පමණක් වැඩිහිටි භාවයට පත්වන බවයි.” කෙසේ වෙතත්, මෙම අඩු සංඛ්‍යාව මෙම තරුණයා අධෛර්යමත් කළේ නැත. පැටවුන්ට පරිත්‍යාගශීලීව සේවය කිරීමට ඇති ඔහුගේ ආශාව මුහුදු කැස්බෑවන්ට ගරු කිරීමට සහ ආරක්ෂා කිරීමට මගේ ආශාව ගැඹුරු කළේය. දැන් මම මුහුදු කැස්බෑ පෙන්ඩන්ට් එකක් පැළඳ සිටිමි, එය උන්වහන්සේ විසින් සාදන ලද ජීවීන් රැකබලා ගැනීමට දෙවියන්වහන්සේ මට දී ඇති වගකීම මට මතක් කර දෙයි.

දෙවියන්වහන්සේ ලෝකය මැවූ විට, සෑම ජීවියෙකුටම ජීවත් වීමට හා වර්ධනය වීමට හැකි වාසස්ථානයක් උන්වහන්සේ ලබා දුන්සේක (උත්පත්ති 1: 20-25). තමන්වහන්සේගේ ස්වරූපය දරන්නන් මැව් විට, දෙවියන්වහන්සේ අපට “මුහුදේ මත්ස්‍යන් කෙරෙහි ද ආකාශයෙහි පක්ෂීන් කෙරෙහිද තිරිසනුන් කෙරෙහිද මුළු පොළොව කෙරෙහිද පොළොව පිට බඩගා යන සියල්ලන් කෙරෙහිද ආණ්ඩු කෙරෙත්වයි…. ” (26 පදය) යනුවෙන් වගකීම පැවරූ සේක. උන්වහන්සේගේ අතිවිශාල මැවිල්ල රැකබලා ගැනීම සඳහා දෙවියන්වහන්සේ විසින් අපට දී ඇති අධිකාරිය භාවිතා කර වගකිවයුතු භාරකරුවන් ලෙස උන්වහන්සේට සේවය කිරීමට උන්වහන්සේ අපට උපකාර කරන සේක.