2020 වසන්තයේ රාත්‍රී අහස යට, සැන් ඩියාගෝ වෙරළ තීරයේ සැරිසරන්නන් ජෛව ආලෝකවත් තරංග පැදවූහ. මෙම ආලෝක සංදර්ශන ඇති කළේ ෆයිටොප්ලැන්ක්ටන් නම් ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් විසිනි, “ඉබාගාතේ ඇවිදින්නන්” හෝ “ගසාගෙන යන” යන අර්ථය දෙන එය ග්‍රීක වචනයකින් ලැබී ඇත්තේය. දිවා කාලයේදී මෙම ජීවීන් රතු වඩදිය බාදිය ඇති කරන අතර රසායනික ශක්තිය බවට පරිවර්තනය කරන හිරු එළිය අල්ලා ගනී. අඳුරේ කලබල වූ විට ඒවා නිල් විදුලී ආලෝකයක් නිපදවයි.

යේසුස්වහන්සේ අදහන අය ස්වර්ගයේ පුරවැසියන් වන අතර ඔවුන් රතු වඩදිය ඇල්ගී මෙන් පොළොවේ ඉබාගාතේ ඇවිදින්නන් හෝ ගසාගෙන යන අය මෙන් ජීවත් වෙති. දුෂ්කර තත්ත්වයන් අපගේ හොඳින් සැලසුම් කර ඇති සැලසුම් වලට බාධා කරන විට, ලෝකයේ ආලෝකය වන යේසු සමිඳුන් මෙන් ප්‍රතිචාර දැක්වීමට ශුද්ධාත්මයාණන් අපට බලය ලබා දෙන හේතුවන් අපට උන්වහන්සේගේ දීප්තිමත් චරිතය අන්ධකාරයේ පිළිබිඹු කළ හැකිය. අපෝස්තලු පාවුල්ට අනුව, ක්‍රිස්තුස් වහන්සේ සමඟ අපගේ සමීපභාවය සහ උන්වහන්සේ කෙරෙහි අපගේ ඇදහිල්ල තුළින් ලැබෙන ධර්මිෂ්ඨකමට වඩා වටිනා කිසිවක් නැත (පිලිප්පි 3. 8-9). යේසුස්වහන්සේ සහ උන්වහන්සේගේ උත්ථානයේ බලය දැන සිටීම අපව වෙනස් කරන බව ඔහු ජීවිතයෙන් ඔප්පු කළේය, එය අප ජීවත් වන ආකාරය සහ පරීක්ෂාවන් අපගේ ජීවිතයට බාධා කරන විට අප ප්‍රතිචාර දක්වන ආකාරය කෙරෙහි බලපායි (10-16 පද).

අප දිනපතා දෙවියන්වහන්සේගේ පුත්‍රයා සමඟ කාලය ගත කරන විට, ශුද්ධාත්මයාණන්වහන්සේ අපට අවශ්‍ය සත්‍යයෙන් අපව සන්නද්ධ කරන අතර, ක්‍රිස්තුස්වහන්සේගේ චරිතය පිළිබිඹු කරන ආකාරයෙන් මේ පොළොවේ ඇති සෑම අභියෝගයකටම මුහුණ දීමට අපට ශක්තිය ලබා දෙන සේක (17-21 පද). අප අඳුර කපා හරිමින්, උන්වහන්සේ අපව ස්වර්ගයට කැඳවන තෙක් හෝ නැවත පැමිණෙන තෙක් දෙවියන්වහන්සේගේ ප්‍රේමයේ සහ බලාපොරොත්තුවේ ප්‍රදීපාගාර විය හැකිය.