“සැබෑ (පුද්ගලයාගේ නම) කරුණාකර නැගී සිටිනවාද?” සත්‍යය පැවසීම යන රූපවාහිනී වැඩසටහන අවසානයේ කියැවෙන සුපුරුදු වාක්‍ය එයයි. ප්‍රසිද්ධ පුද්ගලයන් හතර දෙනෙකුගෙන් යුත් මණ්ඩලයක් එකම පුද්ගලයා යැයි කියා ගන්නා පුද්ගලයන් තිදෙනෙකුගෙන් ප්‍රශ්න අසයි. ඇත්ත වශයෙන්ම, දෙදෙනෙකු ‘වංචනිකයින්’ වන අතර, සැබෑ පුද්ගලයා හඳුනා ගැනීම මණ්ඩලය මගින් සිදු විය යුතු කාර්යයකි. එක් වැඩසටහනකදී, ප්‍රසිද්ධ පුද්ගලයන්, “රුඩොල්ෆ් ද රෙඩ්-නෝස් රේන් ඩියර්” නමැති ප්‍රසිද්ධ නත්තල් ගීතයේ පද රචනා කළ සැබෑ “ජොනී මාර්ක්ස්” සෙවීමට උත්සාහ කළහ. නිවැරදි ප්‍රශ්න ඇසීමෙන් පවා කවුරු කවුරුන්දැයි සොයා ගැනීම කොතරම් දුෂ්කර දැයි ඔවුන්ට වැටහුණි. රූපවාහිනියේ විනෝදාස්වාදය සඳහා වංචාකාරයින් විසින් සත්‍යය වසන්කරන ලදී.

“බොරු ගුරුවරුන්” සම්බන්ධයෙන් ගත් විට කවුරු කවුරුන්දැයි යන්න වටහා ගැනීම රූපවාහිනී වැඩසටහනට වඩා බොහෝ අසීරුය, නමුත් ඒ හා සමානවම අභියෝගාත්මක විය හැකි අතර එය වඩාත් වැදගත් වේ. “කෲර වූ වෘකයන්” බොහෝ විට “බැටළු වේෂයෙන්“ අප වෙත පැමිණෙන අතර, අප අතර සිටින ප්‍රඥාවන්තයන්ට පවා “ප්‍රවේසම් වන” ලෙසට යේසුස්වහන්සේ අනතුරු අඟවන සේක (මතෙව් 7.15). හොඳම පරීක්ෂණය එතරම් හොඳ ප්‍රශ්න ඇසීම පමණක් නොව ‘හොඳ ඇස්’ ද අපට අවශ්‍යය වෙයි. මන්ද ඔබ ඔවුන්ව හඳුනා ගන්නේ ඔවුන්ගේ ඵල දෙස බැලීමෙන්ය කියා යේසුස්වහන්සේ කී හෙයිනි (16-20 පද).

හොඳ සහ නරක ඵල දැකීමට ශුද්ධ ලියවිල්ල අපට උපකාර කරයි. යහපත් ඵල වන්නේ: “ප්‍රේමය, ප්‍රීතිය, සමාදානය, ඉවසිලිවන්තකම, කරුණාවන්තකම, යහපත්කම, විශ්වාසකම, මෘදුකම සහ ආත්ම දමනය” යනුයි (ගලාති 5:22-23). වෘකයන් අපව රැවටීමෙන් තමන්ගේ කාර්යයන් කරන නිසා අපි දැඩි අවධානයක් යොමු කළ යුතු වෙමු. නමුත් ආත්මයාණන්වහන්සේගෙන් පිරුණු අය වශයෙන් ඇදහිලිවන්තයන් වූ අපි, සේවය කරන්නේ “කරුණාවෙන් හා සත්‍යයෙන් පූර්ණ” වූ (යොහන් 1:14) සැබෑ යහපත් එඬේරාටය.