අභිරහස් නවකතාවක අවසාන පරිච්ඡේදය මුලින්ම කියවීම හොඳ කතාවක උච්චතම අවස්ථාව රස විඳින අය ප්‍රිය නොකරන අදහසක් සේ පෙනේ. නමුත් සමහර අය පොතක් අවසන් වන්නේ කෙසේදැයි දන්නේ නම් එය කියවීමට වැඩි කැමැත්තක් දක්වයි.

ආපස්සට කියවීමේදී, කතුවර රිචඩ් හේස් පෙන්වා දෙන්නේ බයිබලය පිළිබඳ අපගේ අවබෝධය සඳහා මෙම පිළිවෙත කෙතරම් වැදගත්ද යන්නයි. දේව වචනයේ වචන සහ සිදුවීම් එකිනෙකා අපේක්ෂා කරන ආකාරයෙන් පැහැදිලි කිරීමෙන්, එය තේරුම් ගැනීමට ඉඩ සලස්වයි යනුවෙන් මහාචාර්ය හේස් අපගේ බයිබලය ඉදිරියට සහ පසුපසට කියවීමට හේතු සපයයි.

විනාශ වූ දේවමාළිගාවක් දින තුනකින් නැවත ගොඩනඟන බව උන්වහන්සේගේ ගෝලයන් තේරුම් ගත්තේ යේසුස්වහන්සේගේ නැවත නැඟිටීමෙන් පසුව බව හේස් පාඨකයන්ට මතක් කර දෙයි. අපෝස්තලු යොහන් අපට පවසන්නේ “නුමුත් උන්වහන්සේ කථා කළේ තමන්ගේ ශරීරය නැමති මාළිගාව ගැනය” කියාය (යොහන් 2:21). මින් පෙර කිසිදා නොතේරුණු පාස්කු උත්සවයේ අර්ථය ඔවුන්ට තේරුම් ගත හැකි වූයේ එවිට පමණයි (මතෙව් 26:17-29 බලන්න). පුරාණ රජෙකුට දෙවියන්වහන්සේගේ මාළිගාව පිළිබඳ ගැඹුරු හැඟීම්වලට යේසුස්වහන්සේ පූර්ණ අර්ථයක් ලබා දුන් ආකාරය ගැන ඔවුන්ට මෙනෙහි කළ හැකි වූයේ ආපසු හැරී බැලීමේදී පමණි (ගීතාවලිය 69:9; යොහන් 2:16-17). ඊශ්‍රායෙල් ආගමේ සහ මෙසියස්තුමා ගැන චාරිත්‍රානුකූලව එකිනෙකාට ආලෝකය විහිදුවන්නේ කෙසේද යන්න ශ්‍රාවකයන්ට ග්‍රහණය කර ගත හැකි වූයේ දෙවියන්වහන්සේගේ සැබෑ දේවමාළිගාව එනම්, යේසුස්වහන්සේගේම ආලෝකයෙන් ඔවුන්ගේ ශුද්ධ ලියවිලි නැවත කියවීමෙන් පමණි.

දැන්, මෙම ශුද්ධ ලියවිල්ලම පසුපසට හා ඉදිරියට කියවීමෙන් පමණක්, අපෙන් ඕනෑම කෙනෙකුට අවශ්‍ය හෝ ආශා කළ සෑම දෙයක්ම අපට යේසුස්වහන්සේ තුළ දැකිය හැකි බව පෙනෙන්නේය.