ඈන් තමා වසර ගණනාවක් සිට දන්නා ඇගේ මුඛ ශල්‍ය වෛද්‍යවරයාව මූලික පරීක්ෂණයකට මුණගැසීම සඳහා සූදානමින් සිටියාය. ඔහු ඇගෙන් ඇසුවේ, “ඔබට ප්‍රශ්න තිබේද?” කියාය. ඇය “ඔව්” කියා කීවාය. “ඔබ ගිය ඉරිදා දේවස්ථානයට ගියාද?” ඇගේ ප්‍රශ්නය විනිශ්චය කිරීමට අදහස් කරන ලද්දක් නොවූ නමුත් ඇදහිල්ල පිළිබඳ සංවාදයක් ආරම්භ කිරීමට හේතු විය.

ශල්‍ය වෛද්‍යවරයාට ළමා වියේ සිට වැඩිහිටි විය දක්වා වර්ධනය වීමේදී, ධනාත්මක අත්දැකීම් වලට වඩා අඩු අත්දැකීමක් සභාව පිළිබඳ තිබූ අතර ඔහු ආපසු සභාවට ගොස් නැත. ඈන්ගේ ප්‍රශ්නය සහ ඔවුන්ගේ සංවාදය නිසා ඔහු තම ජීවිතයේ යේසුස්වහන්සේ සහ සභාව සමග ඔහුගේ ජීවිතයේ භූමිකාව සලකා බැලුවේය. පසුව ඈන් ඔහුගේ නම මුද්‍රණය කළ බයිබලයක් ඔහුට දුන් විට ඔහු එය කඳුළු සලමින් ලබාගත්තේය.

සමහර විට අපි ගැටුමකට බිය වන අතර හෝ අපගේ ඇදහිල්ල බෙදාගැනීමේදී හෝ ඕනෑවට වඩා ප්‍රචණ්ඩශීලී වීමට අකමැත්තක් පෙන්නමු. යේසුස්වහන්සේ ගැන සාක්ෂි දැරීමේදී යහපත් ක්‍රමයක් විය හැක්කේ – ප්‍රශ්න ඇසීමය.
දෙවියන්වහන්සේ වූ, සියල්ල දන්නා මනුෂ්‍යයෙකුවූ, ස්වාමිවූ යේසුස්වහන්සේ නිසැකවම ප්‍රශ්න රාශියක් ඇසූ සේක. උන්වහන්සේගේ අරමුණු අප නොදන්නා අතර, උන්වහන්සේගේ ප්‍රශ්නවලට ප්‍රතිචාර දැක්වීමට අන් අයව පොළඹවා ඇති බව පැහැදිලිය. තම ගෝලයෙකු වූ අන්දෘගෙන් උන්වහන්සේ ඇසුවේ, “නුඹලා සොයන්නේ කුමක්දැයි?” කියාය (යොහන් 1:38). උන්වහන්සේ අන්ධ බර්තිමේයුස්ගෙන් ඇසුවේ, “මා විසින් නුඹට මක්කරනවාට නුඹ කැමතිදැයි?” යනුවෙනි (මාර්ක් 10:51; ලූක් 18:41). උන්වහන්සේ “නුඹ සුවය ලබන්ට කැමැත්තෙහි” දැයි කියා අංශභාග රෝගියෙකුගෙන් ඇසූ සේක. (යොහන් 5:6). යේසුස්වහන්සේගේ මුල් ප්‍රශ්නයෙන් පසුව මෙම එක් එක් පුද්ගලයා සඳහා පරිවර්තනය සිදු විය.

ඇදහිල්ලේ කාරණා සම්බන්ධයෙන් ඔබට ප්‍රවේශ වීමට අවශ්‍ය කෙනෙකු සිටීද? ඔබට ඇසීමට නිවැරදි ප්‍රශ්න ලබා දෙන ලෙස දෙවියන්වහන්සේගෙන් අසන්න