මයික්‍රොනීසියාවේ සිරවී සිටි පුද්ගලයින් තිදෙනෙක් බේරා ගැනීමට ගළවා ගන්නා සේවකයෝ ක්‍රියා කළහ. කණ්ඩායමක් අවශ්‍ය වූයේ බොහෝ සෙයින් පැතිර ගිය සෞඛ්‍ය තර්ජනයක් නිසා ඔවුන් එකිනෙකාට විවෘත වීම සීමා කිරීම අවශ්‍ය වූ නිසාය. අතැර දැමූවන් පළමුවෙන් දුටු ගුවන් නියමුවෙක් ඒ පිළිබඳව ළඟම තිබූ නාවික නැවකට ගුවන් විදුලි පණිවුඩයක් ලබා දුන්නේය. නැව හෙලිකොප්ටර් යානා දෙකක් මගින් ආහාර, ජලය සහ වෛද්‍ය උපකරණ සැපයූහ. පසුව එක්සත් ජනපද වෙරළාරක්‍ෂකයන් පැමිණ පණිවුඩ යැවීය. අවසානයේදී මයික්‍රෝනිසියානු බෝට්ටුවක් පැමිණ ඔවන්ගේ ගමනාන්තයට ඔවුන්ව ගෙන ගියේය.

අප එක්ව වැඩ කරන විට අපට බොහෝ දේවල් ඉටු කර ගත හැකිය. පිලිප්පි ඇදහිලිවතුන් තම උත්සාහයන් එකතු කර පාවුල්ට උපකාර කළහ. ලීදියා සහ ඇගේ පවුල ඔවුන්ව තම නිවසට පිළිගත්හ (ක්‍රියා 16:13-15). ක්ලෙමන්ට්, එවෝදියා සහ සින්තකී (ඔවුන් අතර ගැටළු තිබුණද) ශුභාරංචිය පැතිරවීම සඳහා අපෝස්තලු වරයා සමග එක්ව ක්‍රියා කළහ (පිලිප්පි 4:2-3). පසුව පාවුල්ව රෝමයේ සිර කර තිබූ විට සභාව අවශ්‍ය දේවල් එකතු කර මල්ලක් සාදා එපප්‍රෝදිතස්ගේ මාර්ගයෙන් ඔහුට ලැබීමට සැළැස්වූහ (14-18 පද). සමහර විට ඊටත් වඩා වැදගත් වන්නේ ඔහුගේ සේවා කාලය තුළ පිලිප්පිවරුන් ඔහු වෙනුවෙන් යාච්ඤා කිරීමය (1:19).

මේ පුරාණ සභාවේ ඇදහිලිවතුන් එක්ව සේවය කිරීමේ ආදර්ශය අද අපව ජ්වලිත කළ හැකිය. හවුල් ඇදහිලිවතුන් සමග එක්වී යාච්ඤා කිරීමෙන් සහ දෙවියන්වහන්සේ මග පෙන්වන ලෙසට අන් අයට සේවය කිරීමෙන් අපට තනිව කළ හැකි දේවලට වඩා බොහෝ දේවල් ලබා ගැනීමට දෙවියන්වහන්සේ අපව බලගන්වන සේක. “තනිව අපි එක් පිනි බිඳුවකි. එක්ව අපි සාගරයකි” යන කියමනක් තිබේ.